Když pojedete do Portugalska k moři nebo na romantický víkend do Lisabonu, možná si ho ani nevšimnete. Ale když si najdete čas potoulat se trochu po pobřeží, nedá se minout. Útesy nad oceánem jsou totiž pokryté cistem ladanovým, neboli skalní růží, nenápadnou rostlinou, ze které se dělá éterický olej labdanum.
Do oblasti Algarve jsem vyrazila s kamarádkami na šestidenní túru. Měly jsme naplánováno ujít asi 28 km každý den, a možná by se to i podařilo, kdybychom se kromě chůze neoddávaly taky dlouhým snídaním, kochání, zírání do oceánu a očichávání každého keře.
Cestu jsme začaly ve městě Lagos, v místech kde Atlantický oceán ústí do Středozemního moře. Podél pěšiny jsem si brzy začala všímat výrazné, dřevitě-bylinné vůně. Jak jsem procházela krajinou, vůně se objevovala a zase ztrácela. Nedalo mi to a pořád jsem hledala, co to tam tak voní. Pak jsem si všimla keře s bílými květy a lepkavými tmavě zelenými listy. Když jsem je promnula, vůně mi na dlouho ulpěla na prstech.
Od jihozápadního cípu Portugalska směrem na sever byla vůně ještě intenzivnější. Voňavé rostliny byly všude a změnily se trochu květy. To byla poslední nápověda, kterou jsem potřebovala. Bílé květy se žlutým středem a pěti roztomilými tečkami, jak kdyby byly pokapané portským. To je přece labdanum! Tedy přesněji cist ladanový, ze kterého se labdanum vyrábí. Večer, když jsem konečně sundala batoh v hotýlku, našla jsem si, že květy bez teček, které jsem potkávala první dny, patřily trochu jinému druhu – cistu vavřínolistému.
Některé dny nás vůně cistu provázela celý den, Suchá, dřevitá, bylinná, lehce štiplavá a připomínající kadidlo. Doplněná slaným větrem od moře je nádherně exotická. Mezi keři cistu na útesech roste i levandule, šalvěj, rozmarýn a tymián. Prostě jen tak, v divočině. Dál od moře, kde tolik nefouká, potkáte eukalyptus a borovicové lesy. Určitě chápete, že kdo miluje vůně, nemůže dělat, jako že nic, a jít dál. I kdyby měl dojít do cíle až za tmy.
Listy cistu se pokrývají voňavou pryskyřicí, aby se chránily před horkem. Vůně labdana se popisuje jako hřejivá, dřevitá a sladká, a proto se skvěle hodí jako součást ambrových a pižmových akordů. Můžete se setkat buď s esenciálním olejem nebo s labdanum absolue, které se vyrábí metodou bez zahřívání, a voní proto trochu jinak.
Hned mě napadlo, jak pěkné by bylo přivézt si domů portugalský esenciální olej, ale bohužel jsem ho nikde neviděla. Doma jsem pak našla jen olej vyrobený ve Španělsku nebo ve Francii. Vypadá to, že portugalské labdanum je docela vzácné. A možná je to tak dobře. Zážitky, které se nedají přenášet, jsou vždycky vzácnější.