Aedes de Venustas: Iris Nazarena

Začíná nejkrásnější parfémově období! Raný podzim, kdy se lehce ochladí, ve vzduchu je cítit vlhkost, ale slunce má ještě pořád sílu spálit nos. Svěží letní vůně i silné zimní orienty úžasně povlávají kolem lehkých šál a mihotají se na pozadí barevného listí. K tomu navíc přichází vinobraní a všechny ty obrázky, kde se krajina odráží ve skleničce bílého. Dokud jsem chodila do školy (božínku, dohromady 24 let na obou stranách katedry), nemohla jsem podzim pořádně ocenit. Teď si ho užívám dosytosti i s vůněmi, které tu zklidněnou, barevnou atmosféru dokreslují.

IMG-8b608f33404f67e2dccfbb16b5df3048-V
Zdroj: Jarost

Jednou z nich je Aedes de Venustas Iris Nazarena. V tomto období bych ji nejraději vypila.Cítím sladký kouř, sušené květiny, kůru stromů a lehké červené víno. Není to ale žádná příroda pro divoženky, spíš elegantní vůně, v níž se budete cítit jako host na exkluzivní ochutnávce uprostřed sadu.

Bohatý výčet složek je v případě tohoto parfému dost matoucí. Pamatujete si ten úžas, když jste byli malí, smíchali jste modrou temperu se žlutou a vznikla zelená? Tak podobně tajemná je i Iris Nazarena, kompozice, v níž jednotlivé ingredience vykouzlí úplně nový výsledek. Anýz, hřebíček, oud a ambra jsou zamíchány neviditelně tak, aby daly vůni plnost, ale nijak nevyčnívaly.

Iris Nazarena je ve výsledku poměrně suchá, nesladká vůně a díky tomu je ideálně unisexová. Dobře rozpoznatelnou kůži a lehký kouř zvýrazňuje kamínkový tón, nejspíš duet pačuli a vetiveru. Šťávu, barvu a vůbec život tomuto drsnému akordu dává růže a hebký kosatec, osvěžené zeleným jalovcem. Ani tak bych neřekla, že ta vůně je růžová nebo kosatcová. Květinové tóny jsou stejně abstraktní jako všechny ostatní. Spojovací linkou je semínko ambrette se svojí čistou, pižmovou měkkostí.

Iris Nazarena
Zdroj: Aedes de Venustas

Ta nerozpoznatelnost a tajemnost je pro mě na Iris Nazareně právě to lákavé. Nečekejte žádný kosatcový soliflor, název stejně nemá znamenat vůni kosatce, ale odkazuje spíš k barvám květů odrůdy Iris bismarckiana, které jsou bílé až krémově zbarvené a poseté hnědo-červenými nebo fialovými tečkami. Ve shodě s barvou květů je moje představa Iris Nazareny bordó hladká tkanina s hnědými koženými detaily.

Flakon vůně je typický pro značku Aedes de Venustas, tentokrát v šedé barvě. Většina lidí považuje šedou za nejnudnější barvu, je-li to vůbec barva. Moje holčička říká, že bílá, černá a šedá žádné barvy nejsou. Podle mě se ale šedá objevuje v mnoha zajímavých odstínech. A právě flakon Iris Nazarena se mi kvůli té šedi moc líbí. Jeho barva je transparentní, lehounce zakouřená, čistá dokonalost. A protože je neutrální, nic nevnucuje a nechává mi volnost představit si vůni po svém.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.