Meditační techniky na podporu a uvolnění

Ve starším článku Čichová meditace, jsem psala o tom, jak se snažím prožívat krásné vůně do poslední kapičky. Cvičení z článku je příjemně jednoduchá meditace na každý den. Jsou ale chvíle, kdy hlava musí zabrat trochu víc. Nedávné okolnosti mi připomněly několik mentálních technik, které pomáhají dostat se zpátky do rovnovážného stavu, když prožíváte nějaký otřes, strach, nebo když se zdá, že ztrácíte kontrolu. Používám je, když jsem nemocná a poctivě jsem si ověřila jejich účinky v těhotenství a před porodem. Vycházejí hlavně z jógy a z kurzu paměťových technik, který jsem absolvovala při studiích.

14293355170_e85c61ff9b_z.jpg
Zdroj: Flickr

Napadlo mě, že se s vámi o cvičení podělím, i když to není zrovna voňavé téma. Jsou totiž účinná a skvělá v tom, že nepotřebujete nic kupovat ani umět, nemusíte ani věřit v nic nadpozemského. Jen je třeba mít fantazii a trpělivost. Základem je fakt, že mozek rozvíjí to, čemu dlouhodobě věnujete pozornost. Čemu se nevěnujete, to zaniká. Platí to pro všechno, co se naučíte, ale taky pro pocity a přístup k sobě a k druhým lidem.

Chcete- li cvičení vyzkoušet, posaďte se, zavřete oči a můžete začít. Záměrně říkám posaďte, protože nedoporučuju dělat tahle cvičení v leže (jakmile si lehnu, usínám). Pokud mají být účinná, musí se praktikovat opakovaně, třeba každý den, a s plnou pozorností, ne jako když se modlíte otčenáš a přitom přemýšlíte, co bude k obědu.

Slovní infuze

V józe se tomu říká sankalpa a ta umí skoro zázraky. Tohle je taková skromnější verze. Začínám tím, že si zformuluju do slov v přítomném čase to, čeho chci dosáhnout. Krásně fungují přání, která začínají „umím…, zvládám…, dokážu…“ Pak si sednu a hlubokými vdechy jakoby roznáším tu větu do celého těla. Představuju si, jak mi proudí v krvi a usazuje se ve všech buňkách. Nejlepší je jít takhle naladěná spát.

Uklízení

Pamatujete si seriál Byl jednou jeden život? Jak tam panáčci krvinky a vitamíni bojují s ošklivými bacily? Tohle cvičení stojí na stejném principu. Ulevuje od psychického napětí, které se střádá v těle a od fyzické bolesti. Zavřu oči a představím si místo, kde cítím napětí nebo které mě bolí. Proč bolí, co tam je? Někdy je tam černo, někdy něco konkrétního jako písek nebo hřebíky. Teď, když to vidím, můžu to uklidit, vyčistit, opravit. Stačí úplně primitivně zamést, vymalovat, vyvětrat, naolejovat spoje, to je jedno. Když v místě zbude díra, dám tam třeba světýlko nebo květiny, podle toho, co mě napadne první.

Jako pohyb

V józe platí, že když se nedokážete do nějaké pozice dostat, můžete si představit pěkně krok po kroku, jak ji děláte. Svaly dostanou od mozku impulz k pohybu a vyšlapávají si k němu cestu, i když ho zatím neprovedou. Tuhle techniku používám, když potřebuju uvolnit, mám pocit svázanosti a omezení. Zavřu oči a představuju si, jak ladně skáču do bazénu a plavu, jak stoupám na nejvyšší horu a dívám se z výšky dolů nebo jak si dávám propnuté nohy za hlavu.

Ke cvičení můžete třeba hned dnes využít sílu slunovratu. A máte-li svoje mentální strategie na uvolnění a podporu, budu ráda, když se o ně podělíte.

1 komentář: „Meditační techniky na podporu a uvolnění

  1. Moc hezký a hlavně užitečný článek. Důležité je už to – vědomě se rozhodnout a soustředit se. A poslední techniku vím, že požívají i při rehabilitacích pacientů po mrtvici, nebo úrazu. Tělem hýbe někdo jiný (třeba sestřička, nebo stroj), ale mozek si vzpomene, jak se to dělá. A úplně mě dostalo použití zrcadla – zrcadlo odráží třeba levou ruku, která je hybná, ale my ji vidíme vpravo a máme pocit, že se hýbe pravá nehybná. A když mozek přesvědčíme, že to jde, tak to jde doopravdy!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.