Svěží a omamné květy Libosadu

S dítětem v nosítku se prý nemá rodič ohýbat v pase, protože v extrémním případě by mohlo vyklouznout vrchem. Namísto toho byste se měli snížit v kolenou. Jenže, co když chcete očichat fialky pět centimetrů nad zemí? Zakleknu, jednou rukou držím hlavičku a druhou rukou se opírám o zem. Tak se mi podaří dostat nos pěkně až ke kvítkům a robátko je v bezpečí. K takové akrobacii jsem našla dobrou příležitost. V kroměřížské Květné zahradě, zvané také Libosad, totiž všechno kvete, září a voní v omamné směsici nektaru a vlhké zeleně. Jen se dívat by byl poloviční zážitek.

Jablečný květ
Zdroj všech obrázků: Očicháno

Květná zahrada je unikátní architektonické dílo na pomezí renesance a baroka s mnoha dekorativními prvky jako umělecky sestříhané živé ploty, stromové loubí, bludiště a jezírka, v této době plná kvákajících žab. Zahradě dominuje zdobená rotunda a ochoz kolonády, z něhož je teprve krásně vidět geometrické uspořádání. Lahoda pro milovníky přesných tvarů, symetrie a renesanční estetiky.

IMG_20190419_155742_HDR

Kromě mnoha dalších květů září ve venkovních zahradách různé druhy narcisů, takže můžete pozorovat, jak rozdílně voní. Ty velké žluté jsou svěží, zelené a květinové, ty menší jsou překvapivě sytější, sladší a kořeněné. Plaché aroma jablečných květů už odhalí jenom ti, kteří si dají tu námahu přivonět úplně zblízka. Je to takový dárek za vaši pozornost.

Nejvíc jsem si ale užila skleníky. Krásná architektura a uvnitř obklopující džungle s fontánami, mechem a bujnou vegetací, v níž rozpoznávám chudinky z vlastních květináčů. Díky uzavřenému prostoru je vůně všudypřítomná. Když si dáte kávu (ano, je tu i kavárna), její hořké, pražené aroma tu zemitost kolem ještě zvýrazní.

IMG_20190419_153627_HDR

Skleníky jsou prosycené sytou vůní listů a tropických květů. Kdo neví, co to je indolické aroma, tady ho má. Nahnilost a fekálnost se mísí se sladkým nektarem. Rostliny udělají cokoliv, aby přivábily opylující hmyz. Mezi zelenými listy jsem zachytila medově slunečnou vůni podobnou pomerančovému květu. Byly to křehké květy citrusovníku kumquat. Na chvíli jsem zalitovala, že nejsem včela a nemůžu se do nich nastěhovat.

IMG_20190419_153120_HDR

Květná zahrada leží stranou od zámeckého komplexu v Kroměříži, ale z centra se tam bez problémů dostanete pěšky kolem krásné barokní sýpky. Je to ideální místo na výlet pro milovníky vůní a zahradního umění. Otevřeno je každý den po celý rok.

1 komentář: „Svěží a omamné květy Libosadu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.