Ormonde Jayne: Ta’if

Téměř ve všech parfémech je kapka růžové esence, ve všech dámských a ve všech orientech. Růže umí být svěží a jemné, ale i hluboké a živočišné. Ta’if, vůně pojmenovaná podle města v Saudské Arábii, kde se vyrábí růžový olej, je někde uprostřed. Je to čistá, ale sytá, orientální růže ve stylu Ormonde Jayne, tedy přístupná, nijak extra podivná, ale šmrncovní a luxusní.

4813836055_2c969f4e55_z(1)
Zdroj: Flickr

Když čtu popis na stránkách značky, připadám si jako milionářská dcerka, která se koupe v šampaňském. Ta’if má být sváteční vůně k bohaté róbě, která vynikne i v hlučné společnosti alkoholem otupělých párty hostů. Do takových situací se nedostávám ani omylem, i tak je Ta’if mojí oblíbenou zimní vůní. Místo na večírky ji nosím už od rána na šále cestou na hřiště, na úřady a na rodinné návštěvy nebo třeba, když jdu s košem.

Je to kouzelný parfém hned z několika důvodů. Na podzim se v něm zabydlím a na jaře se vystěhuju, hlavně proto, že je pohodlný. Texturou se podobá růžovým plátkům na hedvábném polštáři provoněném ambrou. Štědrou dávkou peprného šafránu se dotýká gurmánské kategorie a díky datlím je v něm šťavnatá, optimistická sladkost. Připomíná mi situaci, kdy se tajně dostanete do sklenice jahodové marmelády a s vítězným pocitem ji nabíráte lžičkou. Bez chleba.

Ta’if není ledajaká gurmánka. Zachraňuje ji od toho svěží květinový akord citrusové frézie a pomerančového květu a bylinná dřevitost. Medově ambrová, suchá dřeva s otiskem růže zůstávají na pokožce do druhého dne a jsou přesně tím, co si vychutnávám nejvíc.

Druhou výhodou Ta’ifu je, jak nenápadně, ale vytrvale se rozptyluje do prostoru. Pro parfuméra Gezu Schöna je typická štědrá dávka aroma molekuly Iso E Super a ani tady nechybí. Funguje jako nosič, na němž vůně cestuje do okolí. Lidé v okolí Ta’if díky tomu pozitivně vnímají z překvapivé dálky, i když to není extrémně silný parfém. Mám vyzkoušeno, že i za přepážkou na místní poště jsou vstřícnější, když zachytí závan růží.

Na konec jedna praktická výhoda. Flakon parfému má šikovný rozprašovač, který jde zmáčknout na půl a umí rozstříknout jen malinko. To se hodí, když se chystám do autobusu nebo když celý den nosím v náručí děti. Nemám pak výčitky, že jejich hlavičky voní příliš dospěle. Samozřejmě se mi stává, že se takhle nenápadně navoním třikrát za den. Ta’if je prostě lahůdka pro nos.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.