Fialky

Pradědeček se o svoji zahradu moc nestaral. Dvakrát ročně mu ji někdo posekl a jinak tam chodil jen sbírat ořechy, když potřeboval přestávku od montování svého miláčka Škody Rapid. Za jeho neaktivitu ho zahrada občas odměnila – divokými jahodami, květinami prorostlými od sousedů nebo každoročním hnízdem čermáků. Brzy na jaře jsme tam chodili na fialky.

Fialky2
Zdroj: Očicháno

Na to, jak malé a nenápadné kvítky to jsou, voní nečekaně daleko a silně. Obzvlášť na teplém místě, kde se do země opírá jarní slunko, se rozvíjí do plné intenzity. Stalo se mi několikrát, že jsem zachytila fialkovou vůni na chodníku, kde žádné nerostly. Po chvíli pídění se ukázalo, že rostou u zdi v zahradě za živým plotem, kam skoro vůbec není vidět.

Fialky voní sladce a pudrově, s lehkým dřevitým tónem, podobně jako kosatec. Při dnešním očichávání jsem měla navíc pocit, že mám před sebou fialkové bonbony nebo mýdlo. Tenhle až syntetický dojem způsobuje to, že umíme vyrobit hlavní komponent fialkového aroma – ionone. Ten se úspěšně přidává téměř do všech parfemací. Paradoxně proto dělají opravdové fialky dojem umělosti.

Fialky1
Zdroj: Očicháno

Jedním z legendárních fialkových parfémů je Borsari Violetta di Parma, populární byl už v 19. století a dnes se dá sehnat verze ze 70. let. Nostalgicky pudrová je Annick Goutal La Violette a svěží Balenciaga Paris ukazuje, jak moderní můžou fialky být, vzdušné, zelené a ultra elegantní. V pánských vůních se dominantní fialky moc neobjevují, ale Atelier Cologne Vetiver Fatal míchá jejich sametovost se střapatým vetiverem a švestkou v hravé unisexové kombinaci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.