Aftelier Perfumes: Fig

O existenci a kráse vůní od americké přírodní parfumérky Mandy Aftel vím už léta. Recenzenti zmiňují kvalitu jejích vůní a také její originální přístup k tvorbě parfémů. Mandy Aftel shromáždila bohatou knihovnu o historii vůní, rekonstruovala staré receptury a sesbírala historické parfumérské náčiní, takže dnes se můžete podívat do jejího úžasného muzea a archivu v Kalifornii. Můžete si taky přečíst jednu z jejích inspirativních knih (zatím bohužel nejsou v češtině). Jsem si jistá, že pak budete mít chuť umíchat si vlastní voňavý kousek.

Aftelier Fig
Fig EdP. Zdroj: Aftelier Perfumes

Vůně z její dílny Aftelier Perfumes pro mě donedávna byly nedostupné, v žádném evropském obchodě nejsou k sehnání a z USA se dovážejí dost draze. Zachvěla jsem se proto radostí, když mi přítelkyně svěřila krabičku se vzorky na vyzkoušení. Konečně si můžu ověřit alchymické schopnosti Mandy Aftel na vlastní kůži. A je to ještě lepší, než jsem čekala, Mandy je skutečná moderní čarodějka.

Jak udělat přírodní fíkovou vůni, když žádná taková esence neexistuje? Fíky jsou obvykle v parfémech zhmotněny díky akordu zelených lístků, sušeného ovoce a kokosového mléka, který přináší uklidňující pocit, jako když ležíte pod fíkovníkem a dýcháte vlahý mořský vzduch. Vůně Fig z Aftelieru tohle všechno ignoruje a otevírá se prašným, suchým tónem vyprahlé země, suché trávy a rozpálených kamenů. Postupně se rozvíjí sladší, ovocně zelený a olejnatě hutný tón. Celou dobu se projevuje z hloubky sálající lehounká zakouřenost, jako když v opuštěném ohništi doutnají poslední uhlíky vonných dřev.

Aftelier Fig parfum
Alespoň malinkou kapičku, kdybych měla. Koncentrace čistý parfém. Zdroj: Aftelier Perfumes

 

Parfém obsahuje silice z borovice, levandule a jasmínu. Všechny tyhle esence, ač nejsou ovocné, mají nasládlou šťavnatou stránku a umí dojem ovoce vytvářet. V téhle vůni je ovocný charakter podtržen ještě japonským citrusem yuzu. Suchý, minerální základ má kouřový a dřevitý podtón díky hyraceu, vonné esenci získané ze zkamenělého trusu afrického damana. Díky tomu se blízko pokožky drží až osm hodin.

I tak bych neřekla, že jednotlivé esence jsou snadno rozpoznatelné. Platí tady, jako u všech dobrých parfémů, že kombinací složek vzniká mnohem víc než jen jejich součet. Vůně Fig mi připomněla, jakou sílu přírodní parfumerie má: vyvolat představu starobylých šamanských rituálů a dotknout se archetypálních vzpomínek, které jako lidé podvědomě sdílíme.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.