Hyacinty

Setkat se uprostřed zimy s čerstvou květinovou vůní je vzácný zážitek. Proto mě potěšilo, když se mi o Vánocích na stole objevil balíček a v něm několik cibulek s nasazenými pupeny. Stačilo jen čekat, až se v teple rozvinou.

Hyacinty
Zdroj: Očicháno

Když jsme se po pár dnech vrátili z návštěv, doma mě překvapily tyhle roztomilé jarní kvítky. Vypadají něžně, ale voní tak opojně, že kdybych je neviděla, představila bych si obrovský květ z tropické džungle.

Občas v místnosti zachytím jemnou vůni podobnou růži. Nejdřív jsem si myslela, že je to parfém, ale ukázalo se, že z dálky voní moje hyacinty svěže a delikátně jako jarní kvítky v orosené trávě. Čerstvě rozvité květy vyzařují také pudrovou vůní podobnou fialkám. Když zabořím nos do květenství, abych si přivoněla z blízka, vůně je mnohem těžší, omamnější a trochu nahnilá, indolická. Právě ta lehká nahnilost je to, co láká na květ hmyz, a chápu, že pro hyacinty je to důležitější, než se zalíbit mně.

Kromě toho je cítit zelený konvalinkový tón, vlhká tráva a sladká, olejnatá vůně typická pro bílé květy jako je jasmín nebo narcisy. Jak květy postupně odkvétají, sladký nektarový tón mizí a vystupuje stále ještě příjemná vůně, která připomíná vlhkou slámu a podzimní hlínu.

1 komentář: „Hyacinty

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.