Issey Miyake: L’Eau d’Issey

Vodní vůně. Vodních parfémů je moře, ale málokterá luxusní značka je má v nabídce. Prodávají se výborně, ale často voní tak nějak lacině. Jak tedy napsat článek o vůni, nad kterou ohrnuji nos? Podívejme se na to historicky.

L'Eau d'Issey koláž(1)
Zdroj: Issey Miyake, Pinterest, Flickr

V osmdesátých letech frčely zvířecí vzory, vycpávky na ramenou, trvalá a k tomu opulentní parfém, například Christian Dior Poison, Yves Saint Laurent Opium nebo Calvin Klein Obsession. Časem toho ale začalo být moc. A v roce 1992 uvedla značka Issey Miyake na trh parfém L’Eau d’Issey, průzračnou, tichou vodní hladinu. Celá prezentace dokonale ladila – japonská značka, kónický flakon z mléčného skla, vodní vůně. Milovnice parfémů si oddychly. L’Eau d’Issey se okamžitě dostala mezi nejpopulárnější vůně a drží se tam stále. V 90. letech jste ji pravděpodobně potkávali na ulici i vy.

Parfém se otevírá podobně jako zpomalený záběr na kapku vody dopadající na hladinu. Ucítíte aquatický akord s dominantním žlutým melounem a frézií. Vůně je kulatá, hladká, téměř meditační. Jako kruhy na hladině se postupně rozbíhají další květinové tóny, konvalinky, lotus, lilie. Všechny jsou tlumené, jakoby pozorované přes mléčné sklo. V závěru se ukazuje něžná stránka cedru, ve vůni nekonečné hladiny se objevuje vyplavené, sluncem vysušené dřevo. Ať už ucítíte cokoliv, bude to určitě dokonale vymydlené a nečekaně silné.

Za vlhkost v L’Eau d’Issey může hlavně syntetická složka zvaná calone. Je to aromatická molekula, která ovládla naši představu o vůni vody. Čistá voda nevoní nijak, ale calone umí přivolat obraz studánky v lese. Této populární a levné syntetiky se v devadesátých letech chytl celý průmysl a calone byl najednou všude od parfémů po osvěžovače toalet. Proto se dnes L’Eau d’Issey zdá přežitá a devadesátková, typické dítě své doby. Nicméně, pokud máte chuť na něco retro, dejte jí šanci. Na vodním poli je to autorita.

Jestli už nosíte L’Eau d’Issey pětadvacet let, noste ji v klidu dál. Očichejte ale také ovocnější Clinique Calyx, rákosem prorostlou Hermés Jardin sur le Nil nebo minerální Calvin Klein CK2.

Znáte nějakou jinou povedenou vodní vůni?

One thought on “Issey Miyake: L’Eau d’Issey

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.